Více informací
Jak používat vanilkový lusk
Nejcennější součástí vanilkového lusku je jeho dřeň, kterou tvoří drobná černá zrníčka. Ta z lusku nejlépe vybereme tak, že vanilkový lusk podélně rozřízneme a tupou stranou nože zrníčka vyškrábeme z obou polovin lusku. Zrníčka vanilky se používají jako přísada do sladkých jídel - cukroví, koláčů, zmrzlin a krémů. Vanilkové lusky zbavené dřeně můžeme použít do svařeného vína, nebo je vhazovat do lahve s třtinovým rumem a nechat macerovat. Takový rum je opět výborný do sladkých krémů, dezertů a na flambování, při kterém se vanilka uvolní a intenzívně provoní pokrm i celou kuchyň.
Pro ovonění klasického cukru do něj vložíme plod vanilky na několik dnů. Po následném omytí je lusk připraven k dalšímu použití. Lze jej použít vícekrát.
Charakteristika
Vanilka je aromatické koření původem z Mexika. Staré středomerické národy, především Aztékové a Toltékové, ji používaly jako léčivý prostředek a tonikum. A to zejména k povzbuzení srdeční činnosti i k celkovému vzpružení organismu. Nejdůležitější látkou, kterou vanilka obsahuje, je aromatický fenolický aldehyd vanilin. Ten je odpovědný za příjemnou vůni a sladkou chuť tohoto koření. Případný bílý povlak na povrchu pak není na závadu. Jedná se o krystalizující vanilin.
Nutriční hodnoty vanilkového lusku ve 100g:
Energie 1109 kJ / 265 kcal, tuky 7,4 g - z toho nasycené mastné kyseliny 1 g, sacharidy 31 g - z toho cukry 15 g, vláknina 29 g, bílkoviny 4,2 g, sůl 0,05 g.
Složení
Sušený plod vanilky v celku 100%
Skladování
Nejlepší způsob skladování je ve vakuovém balení, kde vanilka vydrží čerstvá až 2 roky. Po rozbalení vanilkový lusk uzavíráme do skleněné nádoby, kterou však pravidelně odvětráváme. Pokud i tak vanilkové lusky vyschnou, můžeme je před použitím krátce ponořit do teplé vody, aby opět změkly. Skladujeme je v suchu a temnu při teplotě do 25°C. Uchováváme mimo dosah dětí.
Obsah balení
1 ks